Otizmli Bireylerde YAPILANDIRILMIŞ YAKLAŞIM ile ETKİLEŞİM TEMELLİ YAKLAŞIMIN Eklektik Kullanımı Eğitimi

PEP-R ( Psiko- Eğitimsel Profil ) Ölçeği Eğitimi
19 Ekim 2018
Otizme Dost Bir Yaklaşım: TEACCH
12 Aralık 2018
Tümünü Göster

Otizmli Bireylerde YAPILANDIRILMIŞ YAKLAŞIM ile ETKİLEŞİM TEMELLİ YAKLAŞIMIN Eklektik Kullanımı Eğitimi

Bu eğitimde öncelikle bireyin gereksinimlerini, becerilerini ve ilgilerini dikkate alarak bireysel eğitim programı geliştirmeyi ve görsel olarak yapılandırılmış öğretim tekniklerini kullanarak fiziksel çevreyi, günlük programları, bireysel çalışma sistemlerini her yaş ve işlevsellik düzeyindeki otizmli birey için anlaşılır hale getirmeyi amaçlayan (TEACCH yaklaşımı) ve otizmin doğasından kaynaklanan duyusal farklılıkları, rutinlerden hoşlanma ve öğrenme özelliklerini dikkate alarak sosyal etkileşim ve iletişim becerilerini geliştirmeyi amaçlayan (HANEN) yaklaşımından yararlanarak eklektik bir eğitim programı hazırlamayı öğretmeyi amaçlamaktadır.

Bu kapsamda, eğitim programını uygularken, yapılandırılmış öğretimin temel öğeleri olan;

  • Fiziksel çevrenin organize edilmesi,
  • Aktivitelerin yordanabilir bir sıraya konması,
  • Görsel programlar,
  • Esnetilebilir rutinler,
  • Yapılandırılmış çalışma/İş sistemleri,
  • Görsel yapılandırılmış aktiviteler hazırlama,
  • Erken çocukluk, kaynaştırma süreci ve yetişkinlik dönemleri için program hazırlama ve öğretimin nasıl olması gerektiği

konuları video örneklerle öğretilecektir.

Eğitim Tarihi: 13-14 Ocak 2019
Yer: Çağdaş Işık Özel Eğitim Merkezi
Saat: 9.30-17-30
Süre: 16 saat
Ücret: 750 tl.
Katılım Koşulları:
Bu programa üniversitelerin Psikoloji, Sosyal Hizmet, PDR, Özel Eğitim, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Ergoterapi bölümlerini bitirmiş veya son sınıfta olan öğrencileri katılabilir.

Eğitimcilerin Kısa Özgeçmişi

Psikolog Dr. Alev Girli

Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji lisans, Dokuz Eylül Üniversitesinde Eğitim Bilimleri Bölümünde PDR anabilim dalında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Okul Öncesi eğitiminde ve özel eğitim alanında eğitimci ve yönetici olarak çalışmıştır. 2003 yılında Yrd. Doç. ünvanı ile DEÜ PDR anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev almış, 2007 yılından bu yana Özel Eğitim Bölümünde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Çalışmaları, otizm, dikkat eksikliği özel öğrenme bozukluğu olan bireylerin eğitimi, zihin kuramı, kaynaştırma ve aile eğitimi ve danışmanlığı alanlarında yoğunlaşmıştır. PEP-R ve TEACCH programı kullanılarak yapılan eğitim uygulamalarına yönelik ulusal ve uluslararası çalışmaları bulunmaktadır.

Psikolog Dr. Semra ÖZTÜRK

Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji lisans, Dokuz Eylül Üniversitesinde Eğitim Bilimleri Bölümünde PDR anabilim dalında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Işık Özel Eğitim Merkezi kurucularından olup 20 yılı aşkın bir süredir özel eğitim alanında zihin engelli çocuklar ve otizmli çocukların eğitiminde eğitimci, yönetici, eğitim koordinatörü olarak aktif şekilde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir