SNOW CAKE

DUYUSAL FARKLILIKLAR
17 Nisan 2018
Zig Zag
17 Nisan 2018
Tümünü Göster

SNOW CAKE

Yönetmen:Marc Evans

Oyuncular :Sigourney Weaver ,Alan Rickman Carrie Anne Moss

(2006)

Sonunda Snow Cake’i izlemeyi başardım.. filmin otizmle ilgili olduğunu öğrendiğimden beri çok izlemek istememin yanı sıra adı nedeniyle de oldukça çekiciydi.. hatta izlemek isteğini aşmış yeme isteği uyandırmıştı ben de..

Filmin öyküsünü bir kenara bırakırsam otizm’e yaklaşımın bazen acıtıcı denli gerçekçi olduğunu söylemek mümkün sanıyorum..

Filmin henüz başında Vivienne’in annesine parlak ışıkları hediye aldığını gördüğümüzde anlıyoruz ki otistik bir anne ile karşı karşıya kalacağız az sonra.. ancak bu sahneden sonra Vivienne’i şimdi’yi yaşarken göremiyoruz filmde..

Vivienne’nin annesinin kızının ölüm haberiyle sarsılmış olduğunu sanarak ve suçluluk duyguları içinde gelen Alex alıştığının çok dışında bir dünya ile karşılaşıyor..

Linda dünyayı algılarken alışılandan farklı yolları olan bir otistik anne.. ve Vivienne’nin cenazesinde okunan çocuklar için yazdığı hikayenin son satırları bilmemiz ve kabul etmemiz gereken  tek şey’i söylüyor sanki ; ‘kardeşimin benim yaptıklarımı yapamayacaklarını söylüyorlar; olsun o da farklı şeyler yapar.. ‘ (kardeşimi çok seviyorum bir gün onun da beni sevdiğini söyleyeceğini biliyorum ama ilk olarak bunu makarna harflerle yazar sanıyorum.. )

Snow cake; parlak ışıkları, kar taneleri, dönen nesneleriyle görsel uyaranların büyüsünü sunmuş..

Filmin en büyüleyici sahnesi –tümüyle benim için-  Linda’nın Vivienne’in cenazesi nedeniyle evine girmesine kabul ettiği (bu kabulleniş de  ancak bir karşılıkla sağlanmıştı ki) onca insanın varlığına daha fazla tahammül edemediği anda müziği açıp dans etmeye başlayarak kendini koruduğu anda zihninde Vivienne ile dans ettikleri an’ın canlanmasıydı.. sanırım kendimi çok Vivienne hissettim.. çok an’ımı canlandırdı..

Hep beraber kar pastası yemeye ne dersiniz,)

Comments are closed.