Oyunlar > Top Oyunu

Satranç Etkinliğimiz
17 Nisan 2018
Oyunlar > Beyaz Atım
17 Nisan 2018
Tümünü Göster

Oyunlar > Top Oyunu

OYUN (2)

 

Oyunun eğitimdeki en önemli rolü, çocukların tüm ilgi ve dikkatlerini toplayarak hoşlandıkları bir ortam içinde daha kolay öğrenebilmelerini sağlamaktır. Oyun, çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarına yönelik tüm becerilerini geliştiren bir araç olarak eğitim sürecinde önemli rol oynamaktadır. Oyunun normal çocukların gelişiminde olduğu kadar özürlü çocukların gelişiminde de etkin rolü vardır. özürlü çocuklar özürlerinin niteliğine bağlı olarak gelişim alanlarının tümü ya da bir kaçında bazı gecikmelere ve güçlüklere sahiptirler. İçinde yaşadıkları sosyal çevreyle iletişim kurmada çevrelerindeki çeşitli uyarıcıları algılayıp tepki vermekte zorlanmaktadırlar. bu nedenle, yaşıtlarıyla ya da yetişkinlerle uygun etkileşimde bulunma yollarının öğretilmesinde çeşitli motor, kavram, dil, sosyal becerilerinin kazandırılmasında iyi düzenlenmiş ortamların öğrenme üzerine katkısı büyük olacaktır.

 

Bilindiği gibi öğrenmenin birinci kuralı motivasyondur. Çocuğun herhangi bir gelişim alanındaki herhangi bir beceriyi öğrenebilmesi için önce istemesi, güdülenmesi gerekmektedir. İşte bu anlamda oyun özellikler engelli çocukların öğrenme süreçlerinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

 

Normal gelişim gösteren çocukların herhangi bir oyun materyali ile oynamak için çok fazla yönlendirilmeye ihtiyaçları yoktur. İçinde yaşadıkları çevre içinde uyarıcıları kendiliğinden keşfeder ve nesnelerle çok değişik biçimlerde etkileşim içine girebilirler. Çevrelerini izleyerek, gözleyerek öğrendikleri etkileşim biçimlerini muhakeme yetenekleriyle çoğaltıp geliştirebilirler.

 

Oysa engelli çocuklarda böyle gelişmemektedir. Özellikle zihinsel engelli ve otistik çocuklar, çevrelerini ve uyarıcıları algılamakta, çevreleriyle etkileşimde bulunmada, materyalleri amacına uygun kullanmakta sınırlı yeteneklere sahiptirler.

 

Bu nedenle engelli çocuklara uygun oynamayı öğretmek oyunu eğitim sürecinde etkin bir araç olarak kullanmak, çocuğun gelişimi için daha da önemli bir hale gelmektedir.

Tüm bu nedenlerle dergimizin ilk sayısında bu köşede her sayıda bir oyun anlatacağımızı yazmıştık. Bu kez seçtiğimiz hepimizin çok iyi bildiği top oyunu.

 

Top Oyunu

 

Bu oyun her ortamda kolaylıkla oynanabilir. En az iki kişi en fazla 3-4 kişiyle oynayabilirsiniz.

 

-Çocukla karşılıklı oturulur.

-Başlangıçta çocuğun iki eliyle atıp tutabileceği büyüklükte bir topla başlayabilirsiniz.

-Siz topu çocuğunuza atarken onun topun geliş yönüne bakmasını isteyin. İki elini öne doğru uzatması, top gelince kollarını göğsüne doğru kapatarak yakalaması gerekir. Önce çocukla yakın mesafede oturarak yakalamasını kolaylaştırın. yakın mesafede orta boy topu yakalamayı öğrendikçe çocukla aranızdaki oturma mesafesini arttırın. Çocuğun her yakalama girişimini, topu izlemesini övün, ödüllendirin. Topu yakalamakta zorlanıyorsa gerekirse fiziksel yardım vererek oyunu tamamlamasına yardımcı olun. Fakat fiziksel yardımı çocuğun başarma düzeyine göre azaltmayı unutmayın.

-Çocuğunuz topu size atarken iki eliyle kavramasını ve göğsünden fırlatarak atmasını isteyin. Başlangıçta yapamazsa yine fiziksel yardımla topu nasıl tutacağı ve nasıl atacağını gösterin. Öğrenmeye başladıkça fiziksel yardımı azaltın.

-Oyuna katılanların sayısını çocuğun dikkat ve motivasyonuna göre arttırabilirsiniz.

Başlangıçta çocuklar küçük topları tek elle daha rahat atabilirler. Daha sonra orta boy top ve iki elle atma çalışmasına geçilmelidir. Çocukla aranızdaki  mesafenin 1 metreden az, 3 metreden fazla olmamasına dikkat edin. Top atarken daha uzağa (3-5 metreye kadar) atabildikleri halde yakalama mesafesi daha kısadır (2-2,5 metre). Oyun sırasında çocuğa açık, net ve kısa cümlelerle yapılası gerekenler söylenmelidir. Örn.; “topu tut”, “topu at”, “topa bak”, “kollarını öne uzat”, vb. kısa ve karmaşık olmayan cümlelerle konuşmamız, çocuğun yapması gereken eylemi anlamasını kolaylaştıracaktır. Eğer çocuk anlamakta zorluk çekerse model olun.

 

Top oyunu neleri kazanmada çocuğunuza yardımcı olur?

 

– çocuğun bir yetişkinle işbirliği yapmayı öğrenmesini,

– el- göz koordinasyonunun artmasını, eliyle yaptığı bir işi gözüyle takip etmesini, gözüyle takip ettiği bir nesneyi zamanında eliyle yakalamasını,

– iki el işbirliğinin gelişmesini,

– dikkat süresinin artmasını,

– dikkatini bir noktaya odaklayabilme becerisini kazanmasını,

– fırlatma, tutma egzersizleriyle büyükkas gelişimini

– materyalleri amacına uygun kullanma ve bundan keyif almasını,

– kelime /anlam ilişkisi kurmasını…

 

iyi çalışmalar

Uzm. Psi. Semra Öztürk

 

Comments are closed.