İNANILMAZ 1-5 ÖLÇEĞİ

DUYUSAL FARKLILIKLAR
17 Nisan 2018
Özel Eğitim Kurumu Seçerken Aileler Nelere Dikkat Etmelidir?
17 Nisan 2018
Tümünü Göster

İNANILMAZ 1-5 ÖLÇEĞİ

İNANILMAZ 1-5 ÖLÇEĞİ

 

Psk. Volkan Karpat

       1-5 ölçeği, Minesota Üniversitesinde Özel eğitim uzmanları tarafından geliştirilmiş ve  Asperger sendromu, Tourette sendromu, DEHB, Obsesif Kompulsif bozuklukluğu ve Karşıt gelme bozukluğu olan geniş öğrenci grupları ile çalışılmıştır. Ölçekte Otizm’e dair yeni bir şey yoktur. 1-5 ölçeğinin temel prensibi, sosyal beceri eksikliği olan öğrencilerin, tekrarlayıcı problemleri açık ve somut bölümlere parçalandığında daha iyi kavrayabilecekleridir. Ölçeğin görsel olması ve soyut düşünceleri numaralara indirgemesi, böylelikle otistik veya Aspergerli çocukların karakteristik öğrenme özellikleriyle eşleşmesi çalışmayı etkili kılmıştır. Ses kontrolü, Obsesyonları kontrol etme, Tanışma ve Selamlama, Kendini kontrol etme gibi sosyal beceri yetersizliğinden kaynaklanan bir çok problemi 1-5 ölçeği kullanarak somutlaştırabilir, bölümlere ayırabilir ve çocukların kolayca anlayıp, uygulayabileceği bir çalışmaya dönüştürebiliriz.

Aşağıda X öğrencimle bu sistemi kullanarak yapmaya başladığım ve hemen yararlarını görmeye başladığımız devam eden çalışmamı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

GEREKSİZ YERE KISIK SESLE KONUŞMAK İYİ BİR ŞEY DEĞİLDİR

 

       ……X…… kısık , yumuşak sesle konuşan kaynaştırma eğitimine devam eden ….yaşında bir otistiktir. Ebeveynleri, eğitimcisi ve diğer tüm kişilerle bu ses tonuyla konuşan,  bu nedenle diğerleri tarafından  her zaman duyulamayan bir çocuktur. Aşağıda …X…’ nin renk ve numaraların birlikte kullanıldığı değerlendirme ölçeği sunulmuştur.

Öncelikle Bireysel eğitimde  öğretmeni ile birlikte ölçek üzerinde numara ve renkleri nasıl dolduracakları üzerinde çalışıldı.

 


…….X…..’İN SES TABLOSU

 

 

 

 

Bağırmaya karşılık gelen bir ses derecesi saptadık ve buna 5 numaralı ses dedik. Bu süreçte diğer bazı öğrenciler ve eğitimcilerle birlikte  ne olduğunu göstermek için kulaklarımızı kapatarak hazırlandık ve bir eğitimci de bağırmaya model oldu. Tahmin edebildiğiniz gibi bu durum …X…’in çok hoşuna gitti. Bundan sonra 1 i neredeyse hiç konuşmamak olarak tanımladık. Ağızlarımızı açıp kapayarak konuşmayarak bunun denemelerini yaptık. 2. düzey ise Fısıldama olarak belirlendi ve üzerinde çalışıldı. Ölçekteki 3 numara ise sohbet, konuşma sesi olarak tanımlandı. Diğerleri duymadan sadece partnerimizin duyabileceği şekilde denemeler yapıldı. Sonuçta  4. ün biz konuşurken uzakta kalan birine seslenmek için kullanılan  yüksek ses olduğuna karar verdik. Ayrıca bunun da üzerinde öğrenciden uzaklaştıkça sesimizi biraz daha arttıran uygulamalarla çalıştık.

…X… ilk başlarda numaralardan kelimelerden ve sesin volümünü anlaması için yapılan çalışmalardan daha fazlasına ihtiyaç duyuyor gibi görünüyordu.. ASD li bir çok öğrenciyle yapılan çalışmada, resimler, numaralar, renkler gibi çoklu görsel ipuçlarını kullanmanın ölçeklerindeki kavramları anlamada işe yaradığı belirtilmektedir. Bu yüzden ölçeğe renkler ve yüzler ekledik. Özellikle bu …X…’e okumada,  numaraları kavramada, renkler arasında ayrım yapmada yardımcı oldu.

Tabloya ek olarak, eğitimci, uygun/gerekli durumlarda, gösterebilmek amacıyla aynı renk ve sayıları kullandığı küçük bir ölçek de kendisi için yaptı. İlk önce …X…  istediği bir materyal için öğretmeniyle konuştuğunda kısık sesle “2” numarayla konuştu …X…  “sen 2 numarada boya istedin” denildi. Eğitimci 3 numarada söylemeyi denemesini istedi. …X… başardı ve kırmızı boyayı aldı. 1-5 ölçeği olumlu sonuçlarını vermeye başladığı andan itibaren evde ve  okulda kullanılmaya başlandı.

Ses düzeylerinin genellenmesi amacıyla tabloda her bir düzey için bu sesin kullanıldığı bazı durumlar, yerler için farklı örnekler çalışmaya başladık. Çalışmamız halen devam etmektedir. Ölçek işe yarıyordu…

 

Comments are closed.